Jak z 10 głównych obowiązków magazyniera zniwelować je do 5? Sprawdź.
W ostatnich latach jesteśmy świadkami mocno rozwijającego się rynku logistycznego w wielu branżach. Ma to związek z powstaniem sklepów internetowych, sprzedaży online, dużych nakładów inwestycyjnych w firmy produkcyjne itd. Między innymi z tego powodu (ponieważ czynników jest znacznie więcej) zapotrzebowanie na stanowisko magazynierów jest duże ale i procesy z wiązane z optymalizacją pracy tego stanowiska są w centrum uwagi wielu firm.
Sama praca magazyniera najogólniej rzecz ujmując poleca na dbaniu o prawidłowe funkcjonowanie magazynu i zapewnieniu odpowiednich warunków przechowywania towarów. Zawodowcy nie tylko dbają o stan magazynu, ale także zajmują się kontrolą wszystkiego, co przez niego przepływa.
Dziś postanowiliśmy jasno przedstawić Wam, jak wygląda praca magazyniera – określimy jego obowiązki i pokażemy jak można je zmniejszyć jednocześnie mocno usprawniając pracę i procesy z nią związane.
Jakie obowiązki ma magazynier?
Do głównych zadań na tym stanowisku należą:
- Przyjmowanie dostaw towaru.
- Planowanie przestrzeni magazynowej.
- Rozkładanie towarów w magazynie na półkach.
- Oznaczanie kartonów i wprowadzanie produktów na stan magazynowy.
- Przygotowywanie produktów dla pracowników zmianowych.
- Sprawdzanie zgodności przygotowanych do wysyłki towarów z fakturą.
- Obsługa urządzeń magazynowych – m.in. wózka widłowego.
- Kontrolowanie stanów magazynowych.
- Regularna inwentaryzacja magazynu.
- Współpraca z innymi działami firmy, np. z działem sprzedaży, działem logistycznym czy działem zaopatrzenia.
Jak może to wyglądać jeżeli usprawnimy obowiązki magazyniera poprzez nasz system engomat?
Planowanie przestrzeni magazynowej.
Klasyczne obowiązki
W magazynie muszą zmieścić się obecne towary oraz najbliższe dostawy. Magazynier powinien odpowiednio rozplanować układ produktów i jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń;
vs System Engomat
Przy systemie engomat na etapie wdrażania projektu jest to wszystko planowane jeden raz, nie jest to proces powtarzalny przy każdej dostawie. Środki ochrony indywidualnej, narzędzia czy inne elementy które mają się zaleźć w automacie mają tam swoje miejsce, wystarczy je załadować do automatu, który wcześniej zaprogramowane ma wprowadzenie danych elementów. Proces jest stokroć krótszy i dużo sprawniejszy niż klasyczny proces planowania przestrzeni magazynowej.
Rozkładanie towarów w magazynie na półkach.
Klasyczne obowiązki
Przenoszenie i/lub rozwożenie kartonów przez wiele godzin dziennie, dźwiganie kartonów to dość pracochłonne obowiązki w szczególności jeżeli półki są oddalone od sobie bądź wymagają wchodzenia po drabinie.
vs System Engomat
Przy systemie engomat i automacie czy to szafkowym czy szufladowym uzupełnianie automatu o nowy towar odbywa się bardzo szybko. Przede wszystkim magazynier nie traci czasu na przemieszczanie się po magazynie tylko właściwie stoi przed automatem i go uzupełnia. o Samym uzupełnianiu pisaliśmy w tym artykule (kliknij).
” Średnio można liczyć 50 minut na uzupełnienie całkiem pustego automatu.”
Jak wynika z powyższego cytatu osoby uzupełniającej automat – to całkiem krótko jak na możliwy szeroki asortyment – a ile czasu trwa rozłożenie towaru na półkach w magazynie? Zdecydowanie dłużej.
Oznaczanie kartonów i wprowadzanie produktów na stan magazynowy
Klasyczne obowiązki
Kolejny długi, żmudny i czasochłonny proces. Wymaga selekcji kartonów, produktów, wykonania oznaczeń czyli wydruku etykiet itd.
vs System Engomat
Kolejny aspekt na którym możemy zyskać czas. Wprowadzanie produktów na stan magazynowy odbywa się niezwykle sprawie poprzez odpowiedni program – wtedy oznaczanie produktów właściwie nie jest konieczne – produkty lądujące w odpowiednich statystykach automatu są dokładnie przypisane konkretnym pracownikom.
Przygotowywanie produktów dla pracowników zmianowych
Klasyczne obowiązki
Niezmiennie tutaj liczy się czas. Przychodzący do pracy pracownicy – niezależnie od zmiany muszą mieć przygotowane i wydane przez magazyniera odpowiednie śoi i narzędzia do pracy. Wiąże się to dodatkowo z kolejkami do wybrania niezbędnych elementów, a każdemu pracownikowi podkuty musi wygadać i zanotować wydanie magazynier – tak wygląda klasyczny proces przegotowywania i wydawania produktów.
vs System Engomat
Praca związana z przygotowywaniem i wydawaniem produktów dla pracowników właściwie nie ma już miejsca. Pracownicy posiadający swoje identyfikatory, podchodzą do automatu i w kilka sekund pobierają przypisanie im artykuły. Wtedy to do pracy magazyniera należy jednie podpunkt wcześniej opisany nr. 3 oczywiście po zmianie na system engomat.
Kontrolowanie stanów magazynowych
Klasyczne obowiązki
To kontrolowanie towaru, którego zaczyna brakować i zmawianie go. Nie jednokrotnie wiąże się to z fizycznym sprawdzeniem produktów czyli przeliczenie produktów co generuje znów czas i pracochłonny proces.
vs System Engomat
Z systemem engomat proces ten odbywa się po wygenerowaniu raportów, które jasno pokazują ilości produktów.
Regularna inwentaryzacja magazynu
Klasyczne obowiązki
Liczenie, sortowanie i spisywanie ilości towarów to jak wiemy proces w każdej firmie dość pracochłonny a nie ukrywajmy musi być wykonany rzetelnie i dokładnie.
vs System Engomat
Tutaj nasz system engomat jest w stanie usprawnić ten proces, zastąpić go się nie da, jednak generowanie odpowiednich raportów zdecydowanie ułatwia proces.
Współpraca z innymi działami firmy, np. z działem sprzedaży, działem logistycznym czy działem zaopatrzenia
To kolejny podpunkt, który wskazuje, że system engomat może usprawnić ta współpracę. Gotowe pliki raportów podsyłane do odpowiednich działów ułatwią współpracę.
Mamy nadzieję, że tych kilka porównań w jasny i czytelny sposób pokazuje, że praca na stanowisku magazyniera może zostać usprawniona w wielu aspektach, w razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu. Warto przemyśleć temat w perspektywie automatyzacji większości procesów w firmach i optymalizacji czasu pracowników.
0 komentarzy