Czy dział HR ma coś wspólnego z automatyzacją?

Opublikowane przez Marzena w dniu

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest Dział HR – czym się zajmuje i jakie ma zadania?
Dział HR (human resources, zarządzania zasobami ludzkimi) jest niejako łącznikiem między kierownictwem, a pracownikami. HR-owcy kojarzeni są głównie z przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych – oczywiście rekrutacja jest dużą częścią ich działalności, jednak z pewnością nie jedyną.

Dział HR nie tylko zajmuje się rekrutacją kandydatów do pracy. Do zadań jego pracowników należy również odpowiednie motywowanie pracowników do wykonywania swoich obowiązków, przygotowaniem i przeprowadzaniem różnego rodzaju szkoleń, rozpoznawaniem osób, które są niezwykle cenne dla zespołu oraz takich, które spowalniają jego pracę i powinny zostać zwolnione. W dobie XXI wieku do zadań HRowca dochodzi również analiza efektywności pracownika i szukanie najlepszych rozwiązań. Nowoczesna organizacja działu HR to szersze patrzenie na funkcjonowanie firmy.

To oczywiście nie wszystkie zadania, a ich lista jest naprawdę długa, co z całą pewnością świadczy o tym, że pracownicy tego działu posiadają szerokie kompetencje i sprawdzają się w różnych kwestiach.

Automatyzacja na każdym kroku w firmie.
Pracownicy każdego działu HR wiedzą jak ważna jest automatyzacja i w ich codziennej pracy, gro obowiązków przejmują komputery, automaty wydawcze, automatyczne sporządzanie bieżących raportów i inne.. Wielu młodych HRowców zaczyna swoja karierę właśnie od takich zadań jak wstępna selekcja czy pierwszy kontakt z kandydatem, a to są obszary, które podlegają wielu automatycznym procesom. Biorąc pod uwagę automatyzację procesów na każdym dziale wymaga się od HR-owców nadążania za zmianami technologicznymi i przystosowania się, w odwrotnej sytuacji zachodzi zmiana przekwalifikowania się.

Dlaczego w przypadku działu HR procesy automatyzacji w firmie są równie ważne?

Tak jak przemysł 4.0 zakłada automatyzację wielu procesów i integrację systemów – tak dział HR powinien szerzej patrzeć na zatrudnianie pracowników i powinien brać pod uwagę możliwości automatyzacji procesów, które dla firmy będą opłacalne. Strategiczne wsparcie dla firmy w tym dziale to kluczowy element.


Jakie korzyści ma dział HR z procesów automatyzujących proponowanych przez nas?

W przypadku wielu procesów gdzie człowiek jest osobą zarządzającą, która ma prawo do popełnienia błędów mamy możliwość wyeliminowania ich.
Automaty, które są odpowiednio zaprogramowane eliminują wszelkie błędy i niedopatrzenia jakich człowiek może się dopuścić.
Przede wszystkim, nie ma tutaj możliwości na to aby po pierwsze pracownicy pobierali większą ilość produktów niż im przypisana, po drugie w momencie gdy magazynier nie może wydać danego produktu, pracownicy nie czekają – tylko podchodzą do automatu i natychmiast go mają. Dodatkowo raporty dostępne do pobrania jasno pokazują, jakich produktów brakuje i może je łatwo zamówić. Praca klasycznego magazyniera może zostać zoptymalizowana, a jego obowiązki mogą zostać przekierowane na inną „bardziej wartościową pracę”.

Dlaczego jest to korzystne rozwiązanie?

Bo automaty to wydajne maszyny, które precyzyjnie mogą zastąpić pewnie działania i obowiązki człowieka, a które nie pójdą na urlop/chorobowe, nie dopuszczą do pomyłki. Oczywiście mamy na myśli procesy magazynowe – bo tutaj miejsce automatów jest najbardziej efektywne. Działy HR które w procesach rekrutacji biorą pod uwagę efektywność i oszczędność firmy, powinny postawić na automatyzację.

Automatyczne procesy niosą więc sporo korzyści dla firmy. Przede wszystkim skracają czas wielu działań i obniżają ich koszty. Pogodzenie stałych obowiązków HR-owca i przystosowania zapotrzebowań firmy do szybko zachodzących zmian automatyzacji procesów w firmie nie jest łatwe, wymaga wyczucia i przeprowadzania dobrych analiz.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *