4 pomysły na zastosowanie automatów o których nigdy byś nie pomyślał

Opublikowane przez Paweł F. w dniu

Większość zapytań o rozwiązania automatowe są dla dosyć wąskiego i zastosowaniem standardowego zestawu artykułów. Zazwyczaj klient chce systemu do wydawania środków ochrony indywidualnej i/lub narzędzi. Co jakiś czas jesteśmy proszeni o pomoc w dobraniu rozwiązania które pozwoli na kontrolowanie artykułów zaskakujących i niestandardowych. Pokrótce postaram się przedstawić cztery moim zdaniem najciekawsze takie zapytania z poprzedniego roku oraz przedstawię jak je rozwiązaliśmy.

1.Automat na baterie AAA i AA

Firma zużywała duże ilości baterii do specjalnym latarek. Aby zaoszczędzić na bateriach i środowisku postanowili zastąpić zwykłe baterię akumulatorkami AAA i AA.  Tu pojawił się problem z ginięciem drogich akumulatorków. Pracownicy nie zanosili ich do ładowarek. Rozwiązanie musiało spełniać następujące założenia

  1. Wydawać akumulatory i rejestrować osobę która pobiera
  2. Pozwalać na zwracanie akumulatorów do ładowarek
  3. Umożliwiać podłączenie ładowarek do zasilania
  4. Wydawać baterie które są najdłużej ładowane (fifo)

Zaproponowaliśmy ENGOMAT SZAFKOWY z 27 szafkami i gniazdkami elektrycznymi.

2. Automat do wydawania nici

Firma zużywająca duże ilości różnego rodzaju szpul z nićmi miała problem z kontrolą stanów  oraz z marnowaniem szpul z nićmi które leżąc przez dłuższy czas stawały się przeterminowane.

Ponownie ważnym założeniem było zastosowanie fifo. Czyli nici które pierwsze były uzupełnione w automacie (najstarsze) w pierwszej kolejności były wydawane. Pozwoliło to na uniknięcie problemu przeterminowanych szpul.

Kolejną ważną funkcją było pilnowanie przez automat stanów minimalnych. Dzięki temu ciasność produkcji nie jest zagrożona przestojami przez brak wymaganych nici.

System musiał również pozwalać na łatwe wybieranie artykułów spośród 80 rodzajów.

Ze względu na rozmiary szpul z nićmi zaproponowaliśmy ENGOMAT 252. Pozwoliło to na zmieszczenie wszystkich szpul, a dzięki oprogramowaniu możliwe było spełnienie wszystkich założeń projektu

3. Automaty do wydawania krótkofalówek

automaty wydające narzędzia

Pilnowanie krótkofalówek w dużej firmie to nie lada problem logistyczny. Odkładanie krótkofalówek w niewłaściwe miejsca, nie ładowanie ich lub zepsucie to były problemy dnia codziennego firmy która się do nas zwróciła.

Rozwiązaniem okazał się nasz automat SZAFKOWY ze specjalnie zaprojektowanymi szafkami (wysokie i wąskie) które pozwoliły na umieszczenie krótkofalówek w pozycji stojącej w ładowarkach. Dodatkowo każda szafka wyposażona została w gniazda elektryczne do połączenia ładowarek.

4. Kontrola nad składem lakierów

Co w przypadku gdy artykuł który trzeba skontrolować jest dużych (jak na automaty) rozmiarów i jest w bardzo dużych ilościach? Oczywiście można ustawić kilkadziesiąt automatów ale nie zawsze jest to uzasadnione gdy weźmiemy pod uwagę koszty całego projektu do zysku jaki się osiągnie. Z pomocą przyszła funkcja MAGAZYNU ZEWNĘTRZNEGO w naszym systemie automatowym. Klient miał już nasz automat ENGOMAT 468 więc nie musiał ponosić dodatkowych kosztów.

Lakiery były zamknięte w specjalnym pomieszczeniu z podpisanymi półkami. Pracownik logował się w systemie, wybierał który lakier chce pobrać, automat wskazywał którą puszkę ma pobrać (fifo) oraz wydawał pracownikowi klucz do schowka na lakiery. Pracownik po poraniu lakieru zwracał kluczyk do automatu.

Pozwoliło to na łatwiejsze kontrolowanie stanów magazynowych lakierów. Pobieranie w pierwszej kolejności farb które pierwsze trafiły na magazyn. Wiadomo było kto posiadał klucz do magazynu na lakiery.

Każde zapytanie traktujemy indywidualnie – analizując je, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty o jakich firma wspomniała, projektujemy rozwiązanie które ułatwi zarządzanie magazynem.

Paweł

tel.: +48 665 288 022

e-mail: pfranas@eng.pl