Automatyzacja procesów magazynowych to udogodnienie czy konieczność?
O automatyzacji w kwestii przemysłu 4.0 ale i poza nim w Polce mówi się coraz więcej. W ostatnich latach obszar ten zyskał swoje wyraźne stanowisko. Rozwiązania automatyzujące procesy/usprawniające obecne są już w każdej branży jednak w innych stopniach zaawansowania. Tam gdzie zachodzi potrzeba przyspieszenia i zoptymalizowania pewnych procesów zmiany również zachodzą szybciej. Naszym zdaniem automatyzacja to naturalny krok w rozwoju formy.
W dzisiejszym artykule poruszymy kilka kwestii abyś Ty czytelniku mógł sam ocenić czy w Twojej firmie automatyzacja procesów magazynowych to udogodnienie/usprawnienie czy już może konieczność.
Ocena potrzeb
Podejście smart automation polega na analizie procesów magazynowych i wskazaniu obszarów które opłaca się i warto zoptymalizować, a których nie. Oceniane są te procesy które zazwyczaj przynoszą straty firmie lub są niekorzystne. Jeżeli procesy mają charakter powtarzalny jak np. wybieranie narzędzi potrzebnych do pracy każdego dnia przez pracowników a mimo to zajmują im zbyt dużo czasu i roboczogodzina się skraca – to właśnie ich automatyzacja przeniesie ogromne korzyści.
Powierzchnia magazynowa
Dobrze prosperująca firma, zatrudniająca coraz większą ilość pracowników to jednocześnie powiększający się magazyn – czy w takich kategoriach również myślałeś? System engomat i sam automat to nie tylko lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowej, ale również możliwość na uzyskanie większej pojemności magazynu. Tutaj moglibyśmy wymieniać wiele zalet jednak to na co warto zwrócić uwagę to to, że możliwość skrócenia czasu pobierania produktów przez pracowników ze względu na bliską obecność automatu przy stanowiskach pracy to często klucz do większej efektywności.
Ograniczenie ograniczeniu możliwości wystąpienia błędów czynnika ludzkiego
Automatyzacja i informatyzacja w zakresie wprowadzenia systemu engomat przynosi zupełnie nowy poziom efektywności komunikacji między działami np. magazynem a księgowością ze względu na automatyczne raporty w których ryzyko popełnienia błędu przy zliczaniu ilości artykułów spada do zera. Automatyczne powiadamianie o niskich stanach magazynowych pozwala na szybką reakcję i gwarantuje to uniknięcie sytuacji alarmowych w których to np. zabraknie narzędzi do wykonywania czynności na danym stanowisku pracy.
Czy czytający powyższe zagadnienia choć raz porównałeś sobie w głowie funkcjonowanie Twojego magazynu ze wskazanymi aspektami? Jeżeli tak – to czas abyś bliżej przyjrzał się bliżej procesom automatyzacji.
Zobacz również:
0 komentarzy