Automaty zmniejszają zużycie – ale dlaczego?

Opublikowane przez Paweł F. w dniu

Firmy często przechwalają się ilością procent jakie wygenerują ich automaty. Sam również wskazuje że dzięki automatom można średnio zmniejszyć zużycie artykułów o 30%. Ale skąd się bierze to mniejsze zapotrzebowanie i od czego zależy jego skala?

Pierwsze co przychodzi na myśl to to, że pracownicy przy braku kontroli nad wydawaniem artykułów biorą więcej niż potrzebują i wynoszą je poza zakład pracy. Automaty kontrolują wydawanie co powoduje, że nie ma możliwości brania ponad to co jest potrzebuje na danym stanowisku pracy.
Problem wynoszenia szacuje na 2-3% więc o ile na pewno istnieje nie jest kluczowym w generowaniu nadwyżek.

Większy wpływ ma marnowanie przydzielonych artykułów. Takim marnowaniem może być nie zużywanie do końca artykułów.

Przykład:
Pracownik pracujący z szlifierką za wcześnie wymienia krążek ścierny ponieważ świeży najlepiej zbiera. Przy odpowiednio skonfigurowanych limitach w automacie można ten problem zniwelować i wymusić na pracownikach wykorzystanie do końca przyznanych artykułów.

W przypadku marnowania możemy mówić nawet o skali 20–60% więc jest naprawdę o co walczyć.

Kolejną kwestią jest „chomikowanie” szczególnie BHPówki przez pracowników w różnego rodzaju miejscach.

Przykład:
Pracownik bierze więcej niż jest mu potrzebne i odkłada na później (aby nie chodzić na magazyn albo żeby mu nie zabrakło).

Takie zachomikowane rękawice często mogą ginąć lub zostać przypadkowo wyrzucone. Postawienie automatu blisko stanowiska pracy powoduje że pracownicy nie mają potrzeby magazynowania artykułów bo wiedzą że w razie potrzeby zawsze będą mieli do nich dostęp.

Duży wpływ na zmniejszenie zużycia artykułów ma sama konfiguracja automatu. Złe ustawienie limitów może spowodować efekt nawet odwrotny od zamierzonego. Może się okazać, że pracownicy pobierają więcej niż przed zastosowaniem automatów. Odpowiedni wywiad przed instalacją oraz kontrola rozchodów szczególnie w pierwszych 3 miesiącach funkcjonowania automatu daje najlepsze wyniki w generowaniu mniejszego zużycia a co za tym idzie oszczędności.

Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek pytania podczas czytania artykułu z chęcią na nie odpowiem.


ekspert od wdrożeń

Paweł

tel.: +48 665 288 022

e-mail: pfranas@eng.pl




0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *