4 trendy w funkcjonowaniu firm przemysłowych w 2019 roku
Wspólnie z zespołem zajmującym się automatyzacją wytypowaliśmy 4 trendy jakie naszym zdaniem będą obowiązywały w 2019 roku.
Jaką wiedzę muszę posiadać żeby moja firma pozostała konkurencyjna w 2019 roku?
To pytanie zadaje sobie wiele firm!
Dziś postanowiłam zrobić małe podsumowanie funkcjonowania firm z poprzednich lat na podstawie doświadczeń przy współpracy z wieloma klientami biorą pod uwagę mocno wkraczający przemysł 4.0.
Wszyscy bez wyjątku muszą dostosować się do zmian jakie dyktują nowe technologie, najlepiej je wyprzedzić. Tym którym się to uda, powinni być nazywani prekursorami jednak w bieżącym roku to już nie będzie to prekursorstwo, a jedynie konieczność aby być konkurencyjnym i utrzymać się na tzw. „fali”.
Już teraz ilość generowanych danych z jakimi zmagają się firmy/fabryki wykraczą często poza możliwości ich analizy i efektywnego wykorzystania. Produkujemy tak dużo danych, że aby je obrobić bez popełnienia błędu przez człowiek staje się to niemożliwe. Potrzebne są systemy które przetwarzając dane, zniwelują popełnienie błędu ludzkiego.
Jak przewiduje Instytutu Gartnera, 90% pozyskiwanych danych będzie bezużyteczna, z tego względu iż przedsiębiorstwa nie wiedzą jak należycie je analizować. Aby rozwiązać ten problem należy zastosować procesy automatyzujące, które będą miały kluczowy wpływ na wzrost produktywności i efektywności firmy.
Przykład:
Firma produkcyjna używająca rożnych rodzajów narzędzi miała problem z dużo większym zużyciem narzędzi niż przewidziany, koszta zakupów wzrastały a ręcznie zapisywane raporty nie przynosiły wielu korzyści.
Zaprojektowane przez nas rozwiązanie i dostosowanie do każdego z pracowników konkretnej ilości narzędzi – już w pierwszych miesiącach funkcjonowania przyniosło firmie oszczędności. Zazwyczaj są to oszczędności na poziomie od 10% do 60%. A automatyczne raportowanie o stanach magazynowych produktów zdecydowanie ułatwiło pracę.
Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego dostępu do wszelkich danych/informacji – jak tylko potrzebujemy informacji jak coś działa czy też szybkiej instrukcji – wystarczy ze wpiszemy w wyszukiwarkę i mamy to!
Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to nas w pracy tylko w życiu codziennym – a jednak jest inaczej. Swoje codzienne nawyki przekładamy na to co robimy w pracy.
Dzisiejszy pracownik chce mieć szybki dostęp do danych/ lubi mieć wszystko jasno określone. Dlatego wszystkie procesy automatyzujące są szybko przystosowywane i chętnie wprowadzane przez pracowników.
Dostęp do raportów i danych u nas jest możliwe z poziomu komputera jak i telefonu – co daje możliwość sprawdzania kluczowych danych niezależnie od miejsca, w którym pracownicy z dostępem do systemu znajdują się.
W każdej dziedzinie naszego życia to co zaprojektowane specjalnie dla nas sprawdza się lepiej. Projektujemy domy czy meble pod specjalne wymiary w kuchni…. bo przecież wszystko musi spełniając nasze oczekiwania i pasować! Tak samo jest z firmami. W wielu przypadkach nie będą one mogły już pozwolić sobie na kupowanie gotowego produktu i dostosowywanie warunków, linii produkcyjnych do niego – ponieważ wiąże się to ze zbyt dużą ilością czasu i sił jakie muszą być włożone w jego dostosowanie. Już w poprzednich latach mocno zauważalne było to, że kluczowym aspektem w podejmowaniu decyzji co do zakupów systemów czy produktów w firmach było zautomatyzowanie jak największej liczby procesów. Kierownicy czy menadżerowanie działów myślą kompleksowo nie jednostkowo. Czerpanie korzyści z jednego rozwiązania na wielu polach to warunek jakiego oczekują osoby zarządzające działami. Produkty czy rozwiązania „skrojone” na miarę to zdecydowanie trend ale również konieczność w 2019!
Zarówno w małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstwach zazwyczaj działa nie jeden, a kilka różnych systemów. Często, poszczególne systemy, mimo, że znacząco różnią się przeznaczeniem, wykorzystują te same dane bądź urządzenia. Dobrze jest więc, gdy są ze sobą zintegrowane – tj. potrafią się ze sobą komunikować i współpracować, udostępniając sobie wzajemnie własne zasoby. W poprzednich latach dopiero zaczynaliśmy mówić o integracji pomiędzy systemami czy urządzeniami a teraz coraz częściej pojawia się pytanie „czy możemy zintegrować systemy?”. Integrując systemy uzyskujemy efekt synergii. Korzyści jakie są z połączenia systemów są dużo większe nie gdy systemy działają osobno. Ta sama sytuacja jest z urządzeniami. Posłużę się tutaj przykładem automatów. Jeżeli firma posiada jeden automat to kolejny już tylko jest do niego podpinany i pracują jako jedno scalone urządzenie – nie jest to kolejny pojedynczy, produkt.
Zmian w 2019 roku na pewno będzie jeszcze więcej. Jednak analizując rok 2018 jak i poprzednie lata możemy podsumować to w ten sposób: zarządzanie i funkcjonowanie firm w 2019 roku będzie zmierzało ku automatyzacji procesów i będzie coraz bliższe idei przemysłu 4.0
W razie dodatkowych pytań zachęcam do skontaktowania się z jednym z naszych specjalistów.
Marzena
tel.: +48 17 583 19 92
e-mail: mkaczor@eng.pl
0 komentarzy