Czy automat = inwestycja w oszczędność i wydajność?

Czy automat = inwestycja w oszczędność i wydajność?

Mając na uwadze optymalizację szeregu procesów w firmie związanych z narzędziami – dziś odpowiadam na pytanie jakie zadają nam często klienci: “W jakich obszarach biorąc pod uwagę finanse możemy jako firma czerpać korzyści ?”

Tutaj wymienię kilka przykładów

1. System Engomatu daje możliwość przypisania konkretnych artykułów do konkretnych stanowisk, pracowników i produkowanych detali – w ten sposób unika się niewłaściwego pobrania narzędzi i wykonania pracy, którą później trzeba poprawiać. Przykład Do wykonania gwintu w produkowanym detalu pracownik pobrał gwintownik wykonujący gwint o 2mm krótszy od określonego w projekcie – to spowodowało konieczność ręcznego wykonania poprawek w 150-ciu detalach i w każdym z nich znajdowały się 3 otwory – konieczne było zaangażowanie w to trzech pracowników, którzy zajmowali się tym wyrabiając nadgodziny – ile to kosztuje? Każda firma jest w stanie to policzyć.

2.Poprzez monitoring i dokładne rejestrowanie czasu i ilości pobieranych narzędzi oraz przypisanie ich do konkretnego pracownika zazwyczaj następuje spadek zużycia rejestrowanych artykułów. Sama świadomość pracownika, że w każdej chwili ktoś może sprawdzić ile pobiera artykułów powoduje, że wykorzystuje pobrane narzędzia i artykuły w większym stopniu i bardziej je szanuje.

3.  W systemie można ustawić limity przydziału poszczególnych narzędzi i artykułów co daje możliwość zastosowania bardziej jakościowych i co za tym idzie efektywniejszych artykułów ponieważ będą one wykorzystywane do takich czynności do jakich są przeznaczone i przez okres, który przynosi obniżenie kosztów funkcjonowania. Zamiana narzędzia na takie, które kosztuje o 50% więcej, ale pracuje 2 razy dłużej przynosi 25% zmniejszenie wydatków na to konkretne narzędzie. Dzięki Engomatowi nie ma żadnego kłopotu z monitorowaniem odpowiedniego czasu pracy takiego narzędzia.

Dodatkowo…

4. Engomat umieszczany jest zawsze w pobliżu stanowisk pracy dzięki temu eliminujemy konieczność przemieszczania się pracownika do narzędziowni, bardzo często kilka razy na zmianę, w celu pobrania potrzebnego mu do pracy narzędzia. Często zdarza się również, że musi zaczekać na osobę wydającą i traci dodatkowy czas. Z Engomatu pobiera natychmiast to co jest mu w tej chwili potrzebne i wraca do pracy.

5. Często w proces dystrybucji zaangażowani są pracownicy odpowiedzialni za funkcjonowanie całych działów lub brygad pracowników. To zajmuje im czas i odrywa od wykonywania, przynoszących o wiele większe korzyści dla firmy czynności, po to, aby wydać np. wiertło warte czasami kilka złotych. Przez to swoją pracę wykonują dużo dłużej i mogą nie być tak efektywni jak mogliby być.

6. System Engomatu ustawiony jest tak, aby informować o konieczności zamówienia i uzupełnienia stanów poszczególnych artykułów. To pozwala uniknąć sytuacji, w której okazuje się, że, ze względu na brak komunikacji, zabraknie jakiegoś istotnego, z punktu widzenia produkcji, narzędzia bądź artykułu i wtedy trzeba angażować dużą ilość osób, aby jak najszybciej zdobyć potrzebny artykuł i uniknąć kosztownego opóźnienia w produkcji.

Grzegorz 

tel.: +48 669 560 560
e-mail: gskalski@eng.pl

W razie jakichkolwiek pytań, proszę o kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *