Czego NIE NALEŻY ROBIĆ podczas wyboru automatu

Czego NIE NALEŻY ROBIĆ podczas wyboru automatu

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rozwiązania dla firmy?
Jakich błędów nie popełnić?

W tym artykule zebraliśmy kilka kluczowych kwestii, dzięki którym sprawniej uda się Państwu przejść przez proces wyboru, weryfikacji odpowiedniego rozwiązania. 

Przyjmijmy taki scenariusz:
Przychodzi do Ciebie Szef i zleca Ci zapoznanie się z tematem automatów do wydawania narzędzi lub BHP do końca miesiąca. Nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu z tym tematem a pod presją czasu, natłoku informacji  i innych obowiązków bardzo łatwo o popełnienie błędów przy wyborze automatów których konsekwencje będziemy odczuwać przez cały okres eksploatacji. Poniżej przedstawimy czego nie należy robić przy wyborze systemu automatowego aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

  1. Nie bierz uniwersalnego rozwiązania. Zasada, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego jak najbardziej sprawdza się w przypadku automatów. Inny typ automatów będzie lepiej się sprawdzał do wydawania narzędzi skrawających a inny do wydawania środków ochrony indywidualnej. Źle dobrany automat powoduje marnowanie miejsca oraz tworzenie się kolejek przy automacie.
  2. Unikaj automatów sprężynowych opartych na zasadzie działania automatów do wydawania batonów i napoi. Automaty tego typu są najtańsze w zakupie ale sposób wydawania bardzo komplikuje samo uzupełnianie automatu. Artykuły muszą być w specjalny sposób pakowane. Nie wszystko może być w nich wydawane a możliwości oprogramowania w tego typu urządzeniach ze względu na ich rodowód są znacząco ograniczone.
  3. Nie podchodź do tematu krótkowzrocznie. Jeżeli dzisiaj dostałeś temat znalezienia rozwiązania do wydawania środków ochrony indywidualnej to nie znaczy że za jakiś czas nie będziesz musiał rozwinąć systemu o narzędzia, wypożyczalnie itp. Najlepiej od razu znajdź rozwiązanie które umożliwi Ci rozbudowę o dodatkowe moduły bez konieczności projektowania systemu od nowa.
  4. Nie przedkładaj ceny nad jakość. Szczególnie jeżeli jesteś odpowiedzialny za projekt. Konsekwencje wyboru bubla będą się za Tobą ciągnąć przez długi czas. Zadowolenie z niższej ceny szybko ustąpi miejsca goryczy ciągłych telefonów, że coś nie działa i nie można pobrać artykułów potrzebnych do pracy.
  5. Nie stań się niewolnikiem dostawcy automatu. Jeżeli podpiszesz długotrwałą umowę na dostarczanie artykułów z urządzeniem stajesz się niewolnikiem. Twoje możliwości zmiany artykułów lub negocjacyjne ich ceny stają się bardzo małe. Dostawca zazwyczaj w umowie ma zapisany punkt który umożliwia mu zabranie automatów i wtedy musisz budować system od nowa. Przeszkól swoich pracowników z obsługi administracyjnej automatu. Znam przypadki kiedy firmy kupowały nowe automaty ponieważ nie potrafiły administrować starych .Jeżeli jakiekolwiek pytania przychodzą Państwu na myśl – zapraszamy do kontaktu, wyjaśnimy każde zagadnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *