Informacje dla początkujących – rodzaje automatów

Najbardziej spotykanym automatem do dystrybucji produktów jest tzw. automat sprężynowy. Używany do produktów spożywczych, sprzedaż batoników, czipsów, napojów. Zasadę działania tego rodzaju automatu chyba zna większość z nas. Chcąc wybrać produkt, podajemy jego kod lub wybieramy na ekranie odpowiednia jego nazwę. Później już wszystko dzieje się samo… automat wydaje produkt poprzez zrzucenie go z odpowiedniej półki do kieszeni na dole automatu, skąd wybieramy go ręcznie. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych automatów w różnych dziedzinach życia człowieka.

Drugim najczęściej spotykanym automatem do wydawania produktów jest automat obrotowy. Po wybraniu odpowiedniego produktu, bęben automatu obraca się tak by przedmiot pożądany był przy drzwiczkach, następnie zostaje zwolniona blokada i można wybrać odpowiedni produkt.

Automat szafkowy – ten rodzaj dystrybutora wykorzystywany jest głównie jako wypożyczalnia narzędzi lub do wydawania większych gabarytowo przedmiotów.

Automat szufladowy – jak sama nazwa wskazuje zbudowany jest z szuflad, w których znajdują się przedmioty. Dedykowany jest pod narzędzia na firmach lecz znajduje zastosowanie również na inne produkty.

Automat modulo jest to swojego rodzaju odmiana automatu szufladowego. Różnica polega na tym, że w tego rodzaju dystrybutorze mamy możliwość zastosowania mniejszych szufladek, co przekłada się na zwiększenie ilości produktów w automacie. Dedykowany do produktów typu płytki i frezy.

Automat LID – ten rodzaj dystrybutora często stosowany jest pod narzędzia. Podzielony jest na szuflady, wewnątrz których są dodatkowo zamykane przegrody, w które schowane są przedmioty.

Głodny wiedzy?
Zajrzyj na naszego bloga i wypowiedzi ekspertów na temat automatyzacji.