Jak jest trwałość engomatu?

Opublikowane przez Paweł F. w dniu

Z trwałością urządzeń bywa bardzo różnie. Na pewno słyszeliście o sytuacji gdy urządzenie zaraz po gwarancji przestaje działać a naprawa jest tak droga, że bardziej opłaca się kupić nowe. Wiele osób zmuszonych jest wtedy na zakup nowego urządzenia pomimo tego że według ankiet większość nie wymieniała by tego urządzenia gdyby nie awaria.

Wiele się słyszy o celowym postarzaniu produktów ale przyczyną częściej takich historii może być używanie przez producentów słabej jakości komponentów w produkcji w celu uzyskania jak najniższej ceny produktu końcowego. Komponenty mają wytrzymać 2 lata a potem to już problem klienta.

Jak wygląda ta kwestia w przypadku automatów ENGOMAT? Sprawdzimy to na przykładnie jednego z urządzeń u naszego klienta.

Aby test takiego urządzenia miał jakikolwiek sens musiał to być automat który pracuje na firmie co najmniej 5 lat oraz obsługuje dużą ilość pracowników.
Takie warunki spełnił ENGOMAT 468 pracujący na firmie od 2013 roku i obsługuje ponad 200 pracowników.
Automat jest przeznaczony do wydawania środków ochrony indywidualnej w tym dużych rękawic ze skóry. Przez 7 lat pracy automat wykonał 326 800 operacji wydań.
Przez te 7 lat w dzienniku serwisowym zanotowane zostały dwie interwencje serwisowe.
Pierwsza polegała na wymianie bezpiecznika zabezpieczającego automat przed przepięciami.
Druga polegała na wymianie płytki czujnika przegrody w drzwiach (koszt ~200 zł).

Prześledźmy kluczowe elementy automatu i sprawdźmy jego zużycie. Na pierwszy rzut zobaczmy jak wygląda automat z zewnątrz. Po 7 latach nie widać oznak zużycia. Farba jest cała bez większych rys. Kolor nie zmatowiał. Ekran dotykowy pomimo, że świeci już non stop przez 61 000 godzin i był dotykany ponad milion razy działa precyzyjnie, kolory są bez przekłamań a na jego powierzchni nie ma większych zarysowań. Nic dziwnego w końcu są to specjalne ekrany przystosowane do pracy w ciężkich warunkach które kosztują 10 razy więcej od zwykłych ekranów które stosujemy w domach. Wszystkie diody informacyjne na automacie świecą. Stan zewnętrzny jest tak dobry że bez problemu można by było komuś wmówić że automat ma dopiero 2 miesiące.


Idziemy dalej i otwieramy górną pokrywę automatu w celu sprawdzenia stanu komputera. Po 7 latach ciągłej eksploatacji nie widać problemów z działaniem najważniejszych komponentów komputera marki DELL. Dysk twardy nie wykazuje błędów odczytu. Pamięci operacyjne oraz procesor nie generują błędów. Można spokojnie używać kolejne 7 lat.


Sprawdźmy teraz jak po takim czasie zachowują się przegrody na produkty. Do tego wykorzystam narzędzie do testowania sprawności. Wszystkie otworzyły się bez problemu. Elektromagnesy odblokujące klapki od przegród nie wykazują oznak zużycia. Poprawnie automat wykrywa otwarcie i zamknięcie wszystkich trzynastu przegród.
W automacie z bębnem obrotowym ważnym elementem jest to czy bęben obrotowy zatrzymuje się w odpowiedniej pozycji. Wadliwy mechanizm mógłby powodować że bęben zatrzyma się pomiędzy przegrodami automatu. Jest to niepożądany efekt i niebezpieczny pod względem bezpieczeństwa wkładu. W sprawdzanym przez nas automacie nie widać żadnych problemów z pozycjonowaniem bębna. Dodam że przez te 7 lat nie musiały być dokonywane żadne korekty pozycji.
Same przegrody są w bardzo dobrym stanie. Wszystko dzięki wykonaniu z metalu który jest odpornym materiałem w eksploatacji.

Podsumowując automat nie wykazuje oznak zużycia i bez problemu będzie mógł funkcjonować kolejne 7 lat, a potem kolejne i kolejne….


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *